Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.07.2020 10:28 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman.Dün sorduğum sorulara cevap olarak GEKAP rehberini incelememi tavsiye etmişsiniz.Rehberi incelemiştim zaten ama sorduğum 3. Soru hariç sorularıma bir cevap bulamadım.Sorularımı tekrar yineliyor doyurucu bir cevap vermenizi istirham ediyorum. 1-İş makinaları yedek parça üretimi yapan bir firmamız torna,cnc,freze tezgahları gibi makinalarında kullanmak için madeni yağ almaktadır.Almış olduğumuz madeni yağları ne satmak nede başka bir madeni yağ üretiminde hammadde olarak kullanmaktayız.Bu durumda almış olduğumuz madeni yağlar için GEKAP yükümlülüğümüz oluşur mu? 2-Bazı firmalarımız satışını yaptıkları ürünleri miktarları da az ise özellikle, direk kargo poşetlerine koyup alıcıya kargo yapıyorlar.Bu durumda kargo poşetleri de ambalaj kapsamında değerlendirilir mi? Kargo poşetleri için GEKAP hesaplar ve öder miyiz? 3-Otomobil tamir-bakım servisleri,muhasebe ofisleri,sigorta acentaları gibi GEKAP kapsamında ürünü olmayan genelde hizmet işletmeleri için GEKAP beyannamesi hiç mi vermemek gerekir,beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır kutucuğunu işaretleyip boş da olsa beyanname mi vermek gerekir? Siz bu durumda olan firmalar için neyi önerirsiniz?

Cevap : Doyurucu cevabı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dahil hiç bir resmi kurum maalesef veremiyor. Kanun yönetmelik ve tebliğlerde karmaşık bir anlatımdan anladıklarımızı rehber olarak hazırladık. Rehberdeki bilgiler dışında yorum yapamıyoruz. 1-Bize göre üretimde kullanılan madeni yağ kapsam dışıdır. 2-kargo poşetleri gekap kapsamındadır. 3- Gekap Kapsamında olmayan mükellefler boş beyanname veya dilekçe vermek zorunda değil.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.