Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.07.2020 11:43 (Üye) Soru : Merhabalar, mükellef şahsına kayıtlı özel yatında orta işleri yaması için(,genel temizlik ve servis vb) işgören almayı hedefliyor ama sadece özel yatında çalışacak ve 30 gün üzerinden ssk sını bildirecek bu durumda gerçek kişi özel yatında herhangi bir faaliyet (özel teknesi)göstermiyor işe aldığı kişinin sigortası 4/a üzerinden işyeri tescili (evde çalışmadığı için ev hizmetlisi de olmadığı kurum tarafından söylendi)yapılmadan nasıl sigortalayabilir bu konuyla ilgili yatın bağlı bulunduğu bölgenin sgk kurumundan bilgi talep ettik konuyla ilgili bilgi veremedi (işçi çalıştırıyorsanız özel yat işletmeciliği dedi) sizden bu konuyla ilgili görüş ve bilgilerinizi rica ediyorum. Tşkler.

Cevap : Eğer denizlerde, göllerde ve akarsularda Türk Bayrağını taşıyan ve yüz ve daha yukarı grostonilatoluk gemilerde çalışma söz konusu ise deniz iş kanunu uygulanır Daha küçük kapsamlı tonaja sahip bir deniz aracı ise (yat tekne vs.) yatın bağlı bulunduğu bölgedeki sgk da işyeri sgk dosyası açılıp işçinin 4a girişi yapılmalıdır. Yaptığı işe göre de meslek kodu seçilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.