Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.07.2020 10:20 (Üye) Soru : Üstadım. Soru-1 GEKAP ile alakalı Firmam Karton Ambalaj Kutusu yapmaktadır. Bu Kutuları Taşıma Ambalajı Koli ile taşımakta,Kolileri Tahta Paletler İçinde Sevk etmekte ve Etrafını Strech Rulo ile Sarmakta ve Plastik Şeritle bir birine sarmaktadır. Sorum. Ürettiğim Kutuları İlaç Firması GEKAP ödeyeceğini biliyorum. Ancak Taşımada kullandığım Koli,Tahta Palet,Plastik Strech Rulo,Sarmak için Şeritlerin hangisinin GEKAP ben ödeyeceğim. Soru-2 İşletmemizde Misafir ve Personellerin kullanımı için Kağıt Bardak,Plastik Bardak Alınmaktadır. Bunlar için GEKAP ödemesi yapmam gerekiyormu. Soru-3 İthal ettiğim Ürünler İşletmeye gelince Bir kısım Ambalaj ürünü çıkmaktadır. Taşıma Palet Sarılan Naylon Vb. Bunların hesaplamasını yaparak GEKAP Yatırmamız gerekirmi. Soru-4 İhraç Kayıtlı Olarak Firmalara Mal Teslim Ettiğimiz Zaman bu mallar ihracat edildiyse firmamız tarafından Bizim Taşıma Ambalajı Olan (Taşıma Koli,Tahta Palet,Strec Rulo,Plastik Şerit) GEKAP Yükümlülüğümüz Olmuyormu. Üstadım Konu İle ilgili olarak Vereceğiniz bilgiler için Şimdiden Teşekkür Ederim.

Cevap : 1-Doğru uygulama 2-Kullanılan plastik ve kâğıt kapların (Bardaklar) Gekap kapsamında beyan edilmesi gerekir. 3-Hayır gerekmez. 4-İhraç kayıtlı satışlar için tebliğ ve yönetmeliklerde bir belirleme yok. Bu teslimler yurt içi satış olduğu için Gekap kapsamında olduğu görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.