Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.07.2020 12:42 (Üye) Soru : GEKAP TEBLİĞ VE YÖNETMELİKLERİNDE BELİRTİLEN MALLARIN TİCARETİNİ YAPMAYAN VE AMBALAJ MALZEMESİ KULLANMAYAN FİRMALAR GEKAP BEYANNAMESİ VERMEK ZORUNDAMI (HİZMET FİRMALARI, ÖNCEKİ SAFHADA GEKAP BİLDİRİMİ YAPILMASI GEREKEN MALLARI YANİ HAZIR AMBALAJLI MALLARI ALIP SATAN FİRMALAR) VEYA ŞUAN İÇİN BUNLARI YAPMAYIP İLERİ YAPMAYA BAŞLADIKLARI DÖNEMDE Mİ BEYANNAME VERMELERİ GEREKİYOR.

Cevap : BAHSETTİĞİNİZ SAFHALARDA GEKAP BEYANNAMESİ VERİLMEZ. GEKAP TEBLİĞ VE YÖNETMELİKLERİNDE BELİRTİLEN MALLARIN TİCARETİNİ YAPMAYAN VE AMBALAJ MALZEMESİ KULLANMAYAN FİRMALAR GEKAP BEYANNAMESİ VERMEK ZORUNDA DEĞİL . WEB SİTEMİZDEKİ REHBERİN İLGİLİ BÖLÜM AŞAĞIDADIR. 5)- BOŞ BEYANNAME VERİLMESİ: Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlü olanlar, beyan dönemi içerisinde 2872 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden plastik poşetlerin satışını diğer ürünlerin ise piyasa arzını/ithalini yapmamış olsalar dahi Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlüdürler. Başka bir ifade ile; GEKAP kapsamında olan işlem için beyanname verilesi halinde Vergi Dairesi tarafından otomatik olarak mükellefiyet açılmaktadır. Sonraki ay veya aylarda beyana tabi işlem yoksa beyannamenin ; “Beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır” seçeneği işaretlenerek BOŞ gönderilmesi gerekmektedir. GEKAP kapsamında işlemi olmayan mükellefler boş da olsa beyanname vermezler. Böyle bir zorunluluk yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.