Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.07.2020 11:59 (Üye) Soru : Merhaba, İş görmezlik raporu 2 günlük olarak alan çalışanlar iş veren bordro da 30 gün olarak gösterirse her hangi bir ceza durumu olur mu ?

Cevap : istirahat süresini takip eden 5 iş günü içinde sisteme girilmemesi halinde idari para cezası uygulanacağı belirtilmiştir. 2010/66 sayılı SGK genelgesiyle sigortalıların bir gün istirahat alması durumunda dahi iş göremezlik belgesi düzenleneceği belirtilmişti. SGK genelgesinden sonra bir duyuru da yayınlayarak sigortalıların iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle bir veya iki gün istirahat alması durumunda dahi iş göremezlik belgesi düzenleneceği ve işverenler tarafından sisteme girileceği belirtildi. Hastalık nedeniyle 3 günden az süreli düzenlenen istirahat raporlarına istinaden çalışılmadığına dair bildirimlerin yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Yani, sigortalıların hastalanmaları halinde 1 veya 2 günlük rapor alınması durumunda SGK tarafından geçici iş göremezlik ödeneği verilmemektedir. Ve ayrıca 1-2 günlük hastalık raporları nedeniyle "Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi" yapılmasına gerek yoktur. Yine, 3 günden fazla rapor alıp ücreti tam ödenen işçiler için de (geçici iş göremezlik ödeneği alınması dahi) nedeniyle "Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi" yapılması gerekmektedir Ancak raporun onaylanması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.