Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.07.2020 14:33 (Üye) Soru : Merhabalar, Ambalaj malzemesi aldığımız firma e-fatura kullanıcısı olmayıp dolayısı ile kendisinden yapmış olduğumuz alış için bize keseceği fatura 25.000._TL'nin üzerinde olması sebebiyle Gelir İdaresi portalından ürün satışı ve fiyat farkı olarak bize GIB serisi ile üzerinde irsaliye yerine geçer ifadesi yazılı e-arşiv faturası kesmiştir. 2 gün sonra irsaliye yerine geçer ifadesinin yazılı olduğu e-faturayı irsaliye gibi değerlendirip yine Gelir İdaresi Portalından GİB serisi ile başlayan ürünlere ayrı fiyat farkına ayrı olmak üzere 2 adet e-arşiv faturası kesmiştir.Böyle bir işlem olabilir mi? 3 adet düzenlenen evrakların hepsi e-arşiv fatura olup birbirini takip eden seri ve numara olup ilk kesilen e-arşiv fatura irsaliye gibi değerlendirilip sonraki kesilen 2 adet e-arşiv fatura ilk kesilen irsaliye yerine geçer ibaresinin yazılı olduğu evraka istinaden düzenleniyor bu yapılan işlem ve düzenlenen evraklar mükerrer bir işlem olmuyor mu? Düzenlenen e-fatura veya e-arşiv faturasının üzerine irsaliye yerine geçer ibaresinin yazılı olması o faturanın fatura vasfını yitirmesine engel olmaz diye düşünüyorum. irsaliye yerine geçer ibaresinin yazılı olduğu e-arşiv fatura no'su GIB2020................190 bu evraka istinaden düzenlenen 2 adet e-arşiv faturalarının nosu ise GIB2020.............193 ve 194 ile devam ediyor. Bu konuda bilgi vermenizi rica ediyorum.

Cevap : Olması gereken 5.000 TL nin üzerinde ki mal ve hizmet satışı için e- arşiv fatura düzenlenmesidir. Diğer taraftan e arşiv faturaları sistemden iptal edilemez Yanlış olan faturalar kayda alınmaz.çıktısı 5 yıl saklanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.