Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.07.2020 09:50 (Üye) Soru : Bir şirkette bağımlı olarak çalışan Mali Müşavirim. Şirket sahibine kendi adına bir şirket kurduk. Bu şirket için SGK işyeri kaydı yaptık ve ben o şirketede çalışan olarak girilşimi yaptım. İşe giriş belgesiyle Mecidiyeköy vergi dairesine gidip e beyanname şifresi almak için gittim ancak diğer şirkette kaydım olduğu için vermediler. Hukuken çalışan girmeye engel olmadığına göre o şirkettede bağımlı çalışabilmem gerekir. Şifreyi almak için ne yapmam gerekir bilgi verirmisiniz.

Cevap : VUK 340 Nolu genel tebliğine göre bağımlı çalışanlar tek bir mükellefin beyannamelerini gönderebilirler Birden fazla mükellef için şifre alınamaz.Vergi dairesinin uygulaması doğrudur.Bu uygulama 2004 yılından bu yana böyle uygulanmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.