Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.07.2020 16:01 (Üye) Soru : Soru: Bir şirkette bağımlı olarak çalışan Mali Müşavirim. Şirket sahibine kendi adına bir şirket kurduk. Bu şirket için SGK işyeri kaydı yaptık ve ben o şirketede çalışan olarak girilşimi yaptım. İşe giriş belgesiyle Mecidiyeköy vergi dairesine gidip e beyanname şifresi almak için gittim ancak diğer şirkette kaydım olduğu için vermediler. Hukuken çalışan girmeye engel olmadığına göre o şirkettede bağımlı çalışabilmem gerekir. Şifreyi almak için ne yapmam gerekir bilgi verirmisiniz. Cevap:Sayın, VUK 340 Nolu genel tebliğine göre bağımlı çalışanlar tek bir mükellefin beyannamelerini gönderebilirler Birden fazla mükellef için şifre alınamaz.Vergi dairesinin uygulaması doğrudur.Bu uygulama 2004 yılından bu yana böyle uygulanmaktadır. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi BENİM CEVABIM : Ben farklı mükellef için istemiyorum şifreyi, çalışan olarak kayıtlı olduğum şirketin şifresini istiyorum.Bunda hukuken herhangibir engel yok. Lütfen benim bu sorunumu çözermisiniz bizde odaya düzenli aidat ödüyoruz Nasıl böyle sorunu çözmeden kesip atarsınız.

Cevap : Size verilen cevap burada 2004 yılından beri yüzlerce kez verilmiştir Size göre engel yok. Ama kanuna ve 340 vuk Gn.Tb.göre engel var .Burada verilen yanıtlar kanun ve tebliğlere göre verilir.Diğer taraftan şifreyi Oda veya Türmob vermiyor. Vergi dairesi vermektedir.Vergi dairesinin yaptığı işlemler de hukuka uygundur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.