Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.07.2020 16:12 (Üye) Soru : Merhaba, Ben 20 senedir Mali işer departmanlarında çeşitli pozisyonlarda çalıdtım, yönetici olarak da bulundum. 2009 yılından itibaren SMMM ruhsatım da var ancak çalıştığım tüm şirketlerde tam tasdik sözleşmesi olduğundan YMM şifresi ile beyanname verdim. Ancak şu anda bulunduğum şirkette ilk defa ruhsatımı kullanacağım ve bağımlı olaral çalışacağım. Bu konuda risklerim nedir bilmek istiyorum. Şu anki şirkette uzun yıllardır SMMM ofisi tarafından beyanname veriliyormuş o kişi sözleşmesini Haziran sonu feshetti, ben vergi dairesinden şifre aldım, bundan sonra ben vereceğim. Ancak bu konuda nelere dikkat etmem lazım, inceleme veya cezai bir durumda sorumluluğum ne olacaktır? bu konularda destek olabilirseniz çok sevinirim. Yardımınız için teşekkür eder , iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Meslek mensuplarının sorumlulukları VUK mükerer 227 .maddede ve Vergi Beyannamelerinin Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerce İmzalanması Hakkında Genel Tebliğ Sıra No: 4 Resmi Gazete Tarih: 29.06.1997 Cuma - Sayı:23034 (Asıl) Tebliği de belirtilmiştir. Kanun maddesini ve tebliği inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.