Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.07.2020 17:05 (Üye) Soru : Merhabalar; Emekleriniz için teşekkür ederek, aşağıda yer verilen iki hususu cevaplamanızı rica ederim. 1-Soğuk meze imalatı yaparak, zincir marketlerde satışa sunan X işletmesi ürünlerini içine koyduğu şeffaf kaplar ile köpük tabakları doğrudan üretici yerine aracı Y şirketinden temin etmektedir. Bu durumda bahse konu ambalajların GEKAP yükümlülüğü X şirketine mi yoksa aracı Y şirketine mi (tedarikçi) aittir? 2- Yurt dışından daha çok bilişim ve televizyon yayın teknolojisine yönelik elektronik eşya ithal ederek, yurt içine satışını yapan bir firmanın ithal ettiği ürünler ile bu ürünlerin içinde bulunduğu kağıt-karton ambalajların GEKAP durumu ne olacaktır?

Cevap : 1.Bahsettiğiniz ambalajı (kutuyu ) kullanan Gekap mükellefi olacaktır. 2.İthal edilen mallar ilişkin ambalajlar için Gekap beyannamesi verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.