Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.07.2020 08:34 (Üye) Soru : merhaba benim gekapla ilgili sorum olacaktı bir firmam testere imalatı yapıyor ürünlerini firma logosu olmayan kağıtlara sarıyor bağlama telli ile bağlıyor bazende koliye koyuyor ama bunların hiç birinde logo yok.Logo olmadığı için gekabı bizim mi vermemiz lazım yoksa tedarikçi firmalar mı ? Başka bir sorumda plastik şişe imalatı yapan bir firmam var ürünleri poşetlere tava ve paletlere koyuyor bunların üstünde firma logosu yok bunlar içinde mi biz vereceğiz yoksa üretici firma mı ? Buarada tava ve paletleri ürünü alan firmadan daha sonra iade alıyoruz.

Cevap : Bahsettiğiniz tüm ürünlerin satışında kullanılan ambalaj malzemeleri için Gekap beyannamesi verilmesi gerektiği görüşündeyiz.Üretici gekap mükellefi olmaz. Aşağıdaki linkdeki rehberimizi inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1738/Mevzuat-Dosya/01072020-gekap-rehberi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.