Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.07.2020 10:24 (Üye) Soru : İyi günler 1. Zeytinyağı ticareti yapan bir mükellefimiz zeytin yağları plastik ve cam şişelerde veya tenekeli hazır olarak alınıp satılıyor yor. Gekap bildirimini nasıl yapabiliriz. 2. Elektronik ürünler alım satımı yapmakta ürünlerin bir kısmını ithalat yaparak alıyor bir kısmını ise yurt içinden satın almaktadır. Ürünler hazır markalı kutularında geliyor. Yurt içinde satılıyor. Gekap bildirimini nasıl yapabiliriz. 3. Mermer ticareti yapmakta bir başka mükellefimiz mermerleri fabrikalardan bir kısmını ithalat ederek bir kısmını ise yurt içinden satın almaktadır. Mermerler bitmiş kasalanmış halde veriyormuş, yani bitmiş paketlenmiş ambajlı olarak. Gekap bildirimini nasıl yapabiliriz.

Cevap : 1-Ambalajlı alınıp satılan z.yağ için gekap beyanı verilmez. Z.yağ fabrikası verecek. 2-Ambalajlı alınıp satılan ürünler için gekap beyanı verilmez. 3-Ambalajlı alınıp satılan mermer ürünleri için gekap beyanı verilmez. Aşağıdaki linkdeki rehberimizi inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1738/Mevzuat-Dosya/01072020-gekap-rehberi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.