Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.07.2020 10:50 (Üye) Soru : sayın danışman, Çalışan emekli olduğu bilgisini vermediğinden sigorta girişi Tüm Sigorta Kolları olarak yapıldı. Kısa çalışma ödeneği aldı. APHB gönderiminde e-bildirge uyarı siteminde emekli olduğu anlaşıldı. Nasıl bir yol izleyebilirim? Cevap için teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : İşe giriş bildirgesinde 4a sigortalısı bulunan çalışanın da SGDP’li olarak APHB bildirimine de sistem izin vermemektedir. Aynı şekilde İşe giriş bildirgesi SGDP tabi verilmiş ve kişi aylık alan birisi ise APHB’nin tüm sigorta kollarına tabi verilmesine sistem izin vermeyecektir. Bu uyarı doğrultusunda APHB türü SGDP seçilmelidir. Eğer aylık alan birinin İşe giriş bildirgesi SGDP yerine tüm sigorta kollarına tabi bildirilmiş ise APHB yi SGDP olarak vermeye sistem izin vermeyecektir. Bu hata yapılmışsa işe giriş tarihinin üzerinden 10 gün geçmemiş ise e-bildirge sisteminden işe giriş bildirgesi düzeltilmeli, 10 gün geçmiş ise ilgili SGK Müdürlüğünden hatalı verilen işe girişin SGDP olarak düzeltilmesi için yazılı başvuru yapılmalıdır. Bu düzeltme sonrası SGDP türü için APHB verilmesi mümkün olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu böylece hem işe giriş bildirgesinin hem de APHB’nin hatalı bildiriminin önüne geçmek için yeni bir uyarı sistemini hizmete sunmuş bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.