Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.07.2020 11:16 (Üye) Soru : Gelir idaresinden aldığımız bilgide ve sitesinde soru cevaplar kısmındaki bu bilgi yanlışmıdır ? 3- Mükellef Grupları itibariyle, Tercih Bildiriminde dikkate alınacak hususlar nelerdir? Güncelleme: 31.10.2018 BASİT USUL ve İŞLETME HESABI ESASINDAKİ Mükellefler BİLANÇO ESASINDA DEFTER TUTAN MÜKELLEFLER 1.1.2018’den beri Basit Usul mükellefleri ve 1.1.2019 tarihinden itibaren de Gşletme Hesabı Esasındaki mükellefler, Defter Beyan Sisteminde (DBS) kayıtlarını oluşturduklarından Tercih Bildiriminde Bulunma ve GGB’e ÖKC’lerden gerçekleştirilen satışları ayrıca ( DBS dışında) bildirme yükümlülükleri bulunmamaktadır. OCAK 2019 ayından itibaren GGB’e ESKG NESGL ÖKC’lerden gerçekleştirilen satışlarını bildirmeleri gerektiğinden; Tercih Bildiriminde bulunarak hangi yöntemle GGB’e bilgi göndereceklerinin seçimini yapacaklardır. ----------------------------- Sadece Yeni Nesil ÖKC’si bulunan mükelleflerin, ÖKC mali bilgileri ÖKC TSM Merkezleri aracılığı ile GGB’e gönderilebilmekte olduğundan; TERCGH BGLDGRGMGNDE bulunma ve GGB’e ÖKC Mali Bilgilerini ayrıca bildirme yükümlülükleri bulunmamaktadır. Ancak; ÖKC TSM Merkezi üzerinden bilgi gönderilmesi yönteminde; mükellefin işletme altyapısı vb. diğer teknik sıkıntılar bulunması ve GİB’den yazılı izin alınması halinde: ÖKC TSM Merkezi dışında kalan diğer 2 yöntemden birini (e-Arşiv Özel Entegratörü aracılığıyla ya da Gnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden) birini seçerek GGB’e bilgi gönderecekleri tercihini TERCGH BGLDGRGM EKRANI’na girerek gerçekleştirebilirler.

Cevap : Konu il ilgili olarak web sayfamızda yaptığımız açıklama için aşağıdaki linki inceleyiniz.Bilgi güncelliğini korumaktadır. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/04012019_okc_z-raporu.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.