Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.07.2020 13:24 (Üye) Soru : Otel ilgili gekap beyannamesi vermek zorundamıyız diye sormuştum gekap içeren işlemi varsa verilecek deniyor cevapta ,otele sadece müşteri konaklamanın dışında bir hizmet yok birde konaklayan müşterilere sabah kahvaltı veriliyor kahvaltı ürünleri örneğin peynir vs. kutu içinde alınıyor ve bu ürünler kaplarından çıkarılıp çöpe atılıyor kaplar içindeki müşteriye servis ediliyor bu ürünlerle ilgili gekap sözkonusumu beyanname vermek zorundamıyız. Ayrıca gekap konu olan işlemi yoksa boş beyanname vermek zorundamı

Cevap : Yoksa beyan edilmez. Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlü olanlar, beyan dönemi içerisinde 2872 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden plastik poşetlerin satışını diğer ürünlerin ise piyasa arzını/ithalini yapmamış olsalar dahi Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlüdürler. Başka bir ifade ile; GEKAP kapsamında olan işlem için beyanname verilesi halinde Vergi Dairesi tarafından otomatik olarak mükellefiyet açılmaktadır. Sonraki ay veya aylarda beyana tabi işlem yoksa beyannamenin ; “Beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır” seçeneği işaretlenerek BOŞ gönderilmesi gerekmektedir. GEKAP kapsamında işlemi olmayan mükellefler boş da olsa beyanname vermezler. Böyle bir zorunluluk yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.