Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.07.2020 15:05 (Üye) Soru : MERHABA, KONU:gekap bey. İnternet den Perakende Ayakkabı Ticareti yapan Gelir Vergisi Mükellefi, 2.sınıf Tacir, Ayakkabıları Markasız Düz Poşet ile kargo aracılığı ile Müşterisine gönderiyor.. Gekap Beyannamesi Verilecek mi? Boş olarak da olsa vermesi gerekiyor mu? Teşekkür eder, İyi Çalışmalar dilerim. .

Cevap : Kargo poşeti ve koil için gekap beyannamesi verilir. BOŞ BEYANNAME VERİLMESİ: Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlü olanlar, beyan dönemi içerisinde 2872 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden plastik poşetlerin satışını diğer ürünlerin ise piyasa arzını/ithalini yapmamış olsalar dahi Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlüdürler. Başka bir ifade ile; GEKAP kapsamında olan işlem için beyanname verilesi halinde Vergi Dairesi tarafından otomatik olarak mükellefiyet açılmaktadır. Sonraki ay veya aylarda beyana tabi işlem yoksa beyannamenin ; “Beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır” seçeneği işaretlenerek BOŞ gönderilmesi gerekmektedir. GEKAP kapsamında işlemi olmayan mükellefler boş da olsa beyanname vermezler. Böyle bir zorunluluk yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.