Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.07.2020 14:10 (Üye) Soru : slm üstadım. 518 nolu tebliğin 3. madde kapsamında mücbir sebebe giren mükelleflerin mart nisan mayıs 2020 dönem beyanları 27.07.2020 tarihine ertelenmişti. 27.07.2020 tarihinde gib sisteminden kaynaklı sıkıntıdan dolayı beyanları göndermekte sıkıntı oldu. sistemlere baya bi zaman giremdik yaklaşık 6-7 saat gibi. sonradan sistem zar zor çalışmaya başladı ancak bu sefer gönderdiğimiz paketler hemen onaya düşmedi beyan kuyruğuna ekledi sistem. neticede bazı mükelleflerin beyanları gece 12 den sonra onaya düştü ancak bu sefer kanuni süresinde değil uyarısı verdi. şimdik biz maliyeden kaynaklı bu beyanları süresinde veremediğimiz için cezamı yiyeceğiz. bu durumla ilgili tavsiyeniz nedir. cezayı sistem neye göre keser yani %10 ceza-%20 ceza-tam ceza uygulaması açısından ceza beyan süresi ertelenen dönem olan 27.7.2020 den mi işler yoksa mart nisan mayıs beyanları kendi beyan süresi sonundanmı işler. teşekkür ederim

Cevap : %10 veya %20 ceza diye bir yaptırım yok.Süresinde verilmeyen beyannameler VUK 371. maddeye göre pişmanlık hükümlerine göre verilir.Ödenecek vergi varsa pişmanlık zammı hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.