Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.07.2020 13:04 (Üye) Soru : Sayın İSMMMO Vergi Mevzuatı Danışmanı na Restoran zinciri sektöründe faaliyet gösteren şirketimizin aynı vergi numarasına bağlı şubeleri ve farklı ortaklık yapısı olup, şube dışında bayileri bulunmaktadır. Bahse konu şube ve bayilerimize, paket servis satışlarında kullanmaları için, toptan olarak merkezimizden kilogrum bazında baskılı poşet fatura ile gönderilmektedir. Merkezimizden toptan olarak bayilere gönderilen bu poşetlerin kilogram/adet olarak hesaplandığında ciddi bir poşet beyannamesi yükü doğmaktadır. Bu bağlamda, poşet beyannamesini merkezimizin toptan olarak bayilere gönderdiği miktarlar üzerinden merkezimizin mi beyan etmesi gerekiyor veya bayilerin yazarkasa/pos cihazlarına poşet olarak tanımlatıp 0,25 kuruş karşılığında müşterinin siparişine ekleyip, müşteriden tahsilatını yaparak bayilerin mi tahsil etmesi gerekiyor. Bunun daha mantıklı olacağını düşünerekten sizlerin değerli görüşünü almak istiyoruz. Eğer hem merkezimizin bayilerine satışını gerçekleştirdiği poşet adetleri üzerinden hem de bayilerimiz siparişler esnasında sattığı poşet adetleri üzerinden poşet beyanı yapıldığında mükerrer bir ödeme yükü doğacağını düşünüyoruz. Değerli görüş ve önerileriniz konusunda desteğinizi arz ederiz.

Cevap : Poşet bedeli nihai tüketiciye malı kim teslim ederse o tahsil eder Tahsil edilen bedel ÖKC veya fatura ile 25 kuruş olarak kayıtlara alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.