Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.07.2020 17:13 (Üye) Soru : Sayın Danışmanımız Mükelleflerim 3 aylık muhtasar mükellefiyet tesçillidir.işçi çalıştıran mükelleflerimin 01.07.2020 tarihinden itibaren Muhtasar ve prim Hizmet beyannamesi Gelir Stopaj Mükellefiyet Açılışı yapma mecburiyeti varmı? Yoksa Vergi dairemiz işçi sigortası beyan eden her mükellefimin diğer yaptığı stpojlarla birlikte aylık ssk hizmet belgemi oluşturduğum zaman e beyanname ve defter beyan sisteminde bu beyanlarım aylık olarak kabul edilecekmidir?30.06.2020 tarihine kadar iişçi çalıştırmaya ara vermiş işyeri sahipleri diğer stopajlarını üç aylık beyan etmeye devam edebilecekmidir? Şimdiden Teşekkürler.

Cevap : Normal olarak 1 ve daha fazla çalışanı olanlar Vergi ve sgk kesintilerini içeren birleştirilmiş muhtasar beyannameyi aylık verilebileceği gibi, İSTENİR İSE (TERCİH SİZE /MÜKELLEFE AİT) Sadece SGK kesintilerini Birleştirilmiş muhtasar beyanname,ile aylık verilecek. Vergi kesintilerini ise yine birleştirilmiş muhtasar beyanname ile 3 ayda bir verilebilir.(Çalışan sayısı 1-10 Olanlar için)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.