Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.07.2020 17:06 (Üye) Soru : 7 yıl önce satın alınan arsa, işyeri ve daireyi şahıs firmasının aktifine almak istiyoruz. Bu gayrimenkulleri alırken alış değerleri tapuda düşük beyan edildiği için tapu senetleri üzerinde yazılı değerler düşük görünüyor. Bu gayrimenkulleri firma üzerine hangi belgeler düzenleyerek, hangi bedeller üzerinden geçirip, kaçar yıl amortisman ayıracağız. Satılırken vergi çıkarmı vergilendirme ne şekilde hesaplanır acaba? Teşekkür ederim.

Cevap : Emlak vergisi değeri ile gider pusulası düzenlenerek aktife alınır.Gider pusulasında GV stopajı ve kdv hesaplanmaz. Arsada amortisman ayrılmaz. Binalar için 50 yıl, yıllık % 2 amortisman ayrılır. Satış dan kar elde edilirse elbette vergi ödenir.Düzenlenecek faturada Kdv hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.