Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.07.2020 16:58 (Üye) Soru : sayın hocam, çay ocağı gibi çay-kahve satışı yapan yerler karton bardak gibi malzeme kullanmasa bile gekap sorumlusu olarak beyan vermeli midir? veya satış noktası olan yer kesinlikle yükümlüdür, poşet kullanmıştır varsayımı yapılarak kullanmasa bile gekap sorumlusu olarak beyan boş da olsa vermeli midir? poşet kullanmadığı ve/veya karton bardak kullanmadığının ispatı yok, piyasada bu ürünler faturasız olarak alınıyor, kullanılıyor... kendimizi korumak adına bu tür işletmeler için boş beyanname vermek doğru olur mu... saygılarımla,

Cevap : Tek kullanımlık bardaklar için gekap beyannamesi verilmesi gerekir. Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlü olanlar, beyan dönemi içerisinde 2872 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden plastik poşetlerin satışını diğer ürünlerin ise piyasa arzını/ithalini yapmamış olsalar dahi Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlüdürler. Başka bir ifade ile; GEKAP kapsamında olan işlem için beyanname verilesi halinde Vergi Dairesi tarafından otomatik olarak mükellefiyet açılmaktadır. Sonraki ay veya aylarda beyana tabi işlem yoksa beyannamenin ; “Beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır” seçeneği işaretlenerek BOŞ gönderilmesi gerekmektedir. GEKAP kapsamında işlemi olmayan mükellefler boş da olsa beyanname vermezler. Böyle bir zorunluluk yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.