Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.07.2020 09:35 (Üye) Soru : Firmamız perakende olarak beyaz eşya satisi yapmaktadır. Ama satışlarında beyaz eşyalar vestel sisteminden otomatik servis aracılığı ile musterilerine gönderilmektedir küçük ev aletlerini poset kullanmadan elden teslim ettiklerinden poset beyannamesi vermedik .bu bize ilerde herhangi bir sorun yaratır mı 2020 yili icin yoksa boşta olsa vermek gerekir mi tsk

Cevap : Poşet kullanılmadı ise beyanname verilmez. BOŞ BEYANNAME VERİLMESİ: Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlü olanlar, beyan dönemi içerisinde 2872 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden plastik poşetlerin satışını diğer ürünlerin ise piyasa arzını/ithalini yapmamış olsalar dahi Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlüdürler. Başka bir ifade ile; GEKAP kapsamında olan işle m için beyanname verilesi halinde Vergi Dairesi tarafından otomatik olarak mükellefiyet açılmaktadır. Sonraki ay veya aylarda beyana tabi işlem yoksa beyannamenin ; “Beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır” seçeneği işaretlenerek BOŞ gönderilmesi gerekmektedir. GEKAP kapsamında işlemi olmayan mükellefler boş da olsa beyanname vermezler. Böyle bir zorunluluk yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.