Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.08.2020 14:20 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım, Sorum BES kesintilerinin başlangıç tarihi ile ilgili. Yönetmeliği okuduğumda çalışan sayısı 5 ve üzeri ise müteakip takvim yılı başından itibaren sisteme dahil olunur dendiğini görüyorum. ancak sizin daha önceki cevapladığınız sorularda ve farklı formlarda da şu şekilde de bilgilendirme yapıldığını gördüm. örneğin mayıs ayında beş e üzeri çalışan sayısına ulaşıldı sisteme dahil olma tarihi 01.07 olmalı şeklinde. İkinci sorum da şu başlangıç tarihini netleştirdik diyelim ki 01.09 tarihinde başlanmalı. bu durumda başlangıç da ilk ay kesintisi eylül bordrosundan mı yapılmalıdır. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : 1.01.2019 tarihinden itibaren 5 ila 9 isçinin çalısacağı / çalıstığı işyerlerinde. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) zorunlu olarak uygulanacaktır Ancak BES uygulamasının başlama tarihi ilgili Kurum tarafından değiştirilmiş ve takip eden yılbaşı olarak revize edilmiştir. Dolayısıyla verdiğimiz cevaplarda bu değişiklik doğrultussunda ilgili tarihten sonra değişmiştir. 01.01.2019 tarihinden itibaren 5 ila 9 isçinin çalısacağı / çalıstığı işyerlerinde..... Takvimde belirtilen tarihte, yeterli çalışan sayısı olmaması nedeniyle sisteme dahil olmayan ancak ilerleyen dönemde işçi sayısındaki artış nedeniyle çalışan sayısı artan işverenler ise takip eden yılbaşı itibariyle sisteme girip girmedikleri değerlendirilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.