Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.08.2020 09:33 (Üye) Soru : değerli üstadlarım, 31 temmuz tarihinde yayınlanan kararname ile 31/12/2020 tarihine kadar bazı mal ve hizmetlerde KDV oranlarında değişikliğe gidildi. değişiklik öncesi, 3 yıldız ve üzeri otel bünyesinde bulunan Restoranlardaki yeme içme hizmeti KDV oranı 18 şeklindeydi. Değişiklik sonrası 3 yıldız ve üzeri otellerin bünyesindeki restoranlarda KDV oranı değişmedi %18 olarak devam ediyor şeklinde mevzuatı değerlendirdim. doğrumudur ? 3 yıldız ve üzeri otellerin bünyesindeki restoranlarda KDV 31/12/2020 tarihine kadar % kaç olarak uygulanmalıdır ? Saygılarımla. ve iyi bayramlar dileklerimle

Cevap : KDV Ekli II Sayılı listenin “B ) DİĞER MAL VE HİZMETLER “ Bölümünün 24 üncü sırası kapsamı dışındaki yeme –içme hizmetleri ve Birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar da verilen hizmetler ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), 3 Yıldız üstündeki otel ve diğerlerindeki lokantalarda da kdv 31/12/2020 tarihine kadar % 8 olarak uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.