Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.08.2020 09:35 (Üye) Soru : Merhabalar, Bildiğiniz gibi 31/07/2020 Gün ve 31202 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2812 sayılı CUMHURBAŞKANI KARARI ile bazı hizmetlerde Katma Değer Vergisi oranları değişti. Sorum şu yeme içme sektöründe kdv %8 den %1 e düştü. Öncelikle bakkal ve büfeler gıda ürünleri satıyor onlarda değişiklik var mı. Birde lokantalar paket servis yaptığında kdv oranı %1 mi olacak yine. Teşekkür ederim.

Cevap : Bakkallar lokanta kapsamında değerlendirilmez.l.Yeme içme malzemesi satmaları nedeni ile indirime tabi olmaz.KDV İndirimi; büfe ,Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler için geçerlidir ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), .Lokantada tabak ile servis veya paket satış olması durumu değiştirmez. Uygulanacak KDV oranı % 1 olacak (31/12/2020 tarihine kadar) .Liste için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1801/Mevzuat-Dosya/01082020-kdv-oranlarinda-degisiklik.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.