Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.08.2020 17:59 (Üye) Soru : Merhabalar üstadım. Son yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle birlikte bazı hizmet sektörlerinde KDV oranlarında değişiklik olmuştur. İşyeri Kiralama hizmetlerinde KDV %18 den %8 e düşürülmüştür. Şirketimiz fuar organizasyonu ile iştigal etmektedir. (Büyük fuar şirketlerinden alan kiralayıp,kiralamış olduğu bu alanları katılımcılara metrekare olarak/stand olarak kiralamaktadır.). Bu bağlamda 31.12.2020 sonuna kadar düzenlenecek fuarlarda stand kiralamalarının KDV si de %18 yerine %8 mi olacaktır? Saygılarımla...

Cevap : Stant kiralaması İŞ YERİ kiralaması kapsamımda mıdır ? Şayet b iş yeri kiralama kapsamında ise Hesaplanacak KDV oranı 31/07/2020 tarihinden itibaren 31/012/2020 tarihine kadar % 8 olarak uygulanır. Stant kirala işleminin iş yeri kiralama işi olup olmadığı konusunda GİB den görüş almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.