Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2020 13:14 (Üye) Soru : Merhaba, Pastane ve tatlı ürünleri kafeterya ve al götür olarak satışı alanında faaliyet gösteren firmamızın, kendine ait şubelerinde yiyecek satışını, yeni KDV indirimi ile %1 KDV olarak uyguluyor. Aynı firma bu ürünleri franchise şubelerine satarken eski oran %8 mi uygulayacak yoksa kafeteryada uyguladığı %1 oran mı uygulaması gerekir. Teşekkürler.

Cevap : Aşağıdaki mekanlarda yapılan hizmet satışları için kDV oranı % 1 olarak uygulanır.Sorunuzdaki ayrıntılar için kararnamede detay açıklama olmadığı için yorum yapamıyoruz GİB dan yazılı görüş almanızı öneririz. "Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler için % 1 KDV uygulanır. ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç),"
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.