Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2020 13:44 (Üye) Soru : Merhaba;Yeni çıkan kararname sonrası mükellefimizin mal sahibi "Kiracı ve mal sahibi olarak yaptığımız kira mukavelesinin stopaj maddesi gereğince indirilen %10 stopaj vergisi net kira bedeline ilave edilecek ve mal sahibinin brüt kira bedeli hiçbir zaman değişmeyecektir" diye yazı göndermiştir. Kontratta da bu şekilde yazdığı için uygulama bu şekilde olmak zorunda mı yoksa kararnameye göre mi hareket edilecek?

Cevap : Kira sözleşmesi Brüt olarak yapılmış ise mal sahibine yapılacak kira ödemesinden % 10 GV stopajı yapılır.Mal sahibine ödenecek net kira % 10 oranında artar. Kira sözleşmesi Net olarak yapılmış ise Netten brüte gidilir. Brüt tutardan % 10 GV stopajı yapılır.Kiracı % 10 daha eksik kira ödemiş olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.