Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2020 14:09 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman mükellefimiz 561019-Yiyecek Ağırlıklı Hizmet veren Kafe ve Kafeteryaların Faaliyetleri olarak faaliyetini sürdürmektedir. Yeni çıkan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Kdv oranı olarak Yüzde 1 mi yoksa Yüzde 8 olarak mı işlem görecektir?

Cevap : Aşağıdaki mekanlarda yapılan hizmet satışları için KDV oranı % 1 olarak uygulanır. Listede kafeterya kelimesi bulunduğu için indirimden yararlanılır.Liste na ce koduna göre düzenlenmemiş sadece mekan ismi sayılmıştır. "Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler için % 1 KDV uygulanır. ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç),"
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.