Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2020 14:23 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Ödeme kaydedici cihazların servis hizmetlerini veren bir firmayız, firmamız yaptığı hizmetleri 81 ilde yaygın (her biri tüzel kişiliğe sahip olan) servis firmaları aracılığı ile son kullanıcıya sunmaktadır, ödeme kaydedici cihazlar için verilen hizmetlerin yeni KDV düzenlemesine göre durumu nedir? gelir idaresi başkanlığı ve bankalar ile iletişim kurabilme yetisine sahip bu tip cihazlar "tüketici elektroniği" ya da "iletişim araç gereci"olarak değerlendirilerek kesilen faturaların %8 olarak düzenlenmesi doğru mudur? Görüş ve yönlendirmenizi rica ederiz.

Cevap : "tüketici elektroniği" geçtiği cümle ; "Tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç), " "iletişim araç gereci geçtiği cümle ; "Bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç), " YUKARIDAKİ Tanımlarda ÖKC (yazar kasa) tanımlaması yoktur. Tanımı olmayan hizmetler için KDV % 18 olarak uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.