Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2020 14:28 (Üye) Soru : 31/07/2020 Gün ve 31202 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2812 sayılı CUMHURBAŞKANI KARARI ile bazı hizmetlerde Katma Değer Vergisi oranları değişmiştir. toplu yemek hizmeti veren firmaların (catering) kdv oranları da %8 den %1'e düşürüldüğüne dair bir ibare görmedik listede. yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler şeklinde bir ibare mevcut bu ibare toplu yemek sektörlerini kapsıyor mu? teşekkürler

Cevap : Catering (tabldot yemek) hizmeti veren firmalarda da indirimli kdv (% 1) uygulanacağı görüşündeyiz. Kararda "yemek hizmeti sunan yerler " tanımına göre yorum yapılması halinde bu görüş oluşur. Bu yorumumuz resmi bir görüş değildir. Resmi görüş için GİB den yazılı görüş almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.