Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2020 16:50 (Üye) Soru : merhaba , biz yurtıcınden ticari mal alım satımı yapan ve bunların teknık servis hizmetini veren bir bilgisayar firmayız. yeni çıkan yasa ile 31/12/2020 ye kadar " 15. MADDE- Bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç)" KDV oranı % 18 den % 8 e indirildi. 1 - Biz istek üzerine , müşterilerimizin bilgisayar dışında , YAZICI - MONITOR VE CEP TELEFONU bakım ve tamirini yapıyoruz. bunlara ait verilen teknık servis hizmetleri faturalarında kdv % 8 midir? 2 - bazen de bilgisayara bakım ve onarım değil de , kullandıkları programlar ile ilgili , bilgisayarda virüs temizleme - bilgisayara format atma , Windows yükleme vb işleri yapıyoruz. bu işlemler de de kdv oranı % 8 mi olacak? teşekkürler .

Cevap : 1-YAZICI - MONITOR VE CEP TELEFONU bakım ve tamiri için % 8 KDV uygulanır. 2- Virüs temizleme işlemi bilgisayara bakım olduğu görüşündeyiz % 8 KDV uygulanır.Program yükleme format atma için % 18 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.