Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.08.2020 09:19 (Üye) Soru : Firmamız çeşitli noktalarda otomatik satış makinelerinin içerisinde su, bisküvi, çikolata, sıcak ve soğuk içecekler gibi gıda maddeleri satışı yapmaktadır. 31/07/2020 Gün ve 31202 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2812 sayılı CUMHURBAŞKANI KARARI ile bazı hizmetlerde Katma Değer Vergisi oranları değişmiştir. Değişiklik 31/07/2020 günü yürürlüğe girmiş olup, yeni belirlenen oranlar 31/12/2020 (bu tarih dahil) tarihine kadar uygulanacaktır. KDV Ekli II Sayılı listenin“B ) DİĞER MAL VE HİZMETLER “ Bölümünün 24 üncü sırası YEME, İÇME HİZMETLERİ: Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta,kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler. (Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), KDV oranı %8 den %1 e düşürülmüştür Firmamız otomatik satış makinelerinde yemek ve çay hizmeti vermektedir bu işlemler için geçerli olan oran uygulanmak suretiyle KDV hesaplanmaktadır. Uygulanacak kdv oranı hakkında tereddütümüz hasıl olmuştur.

Cevap : Otomat makineleri iş yeri değildir.(lokanta ,kafe gibi) Burada satılan ürünler için KDV indirimli uygulanmayacağı görüşündeyiz. % 8 KDV uygulanır. GİB den yazılı görüş talep ediniz..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.