Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.08.2020 12:24 (Üye) Soru : Merhaba 1-31 temmuz için açıklanan bakanlar kurulu kararı gereği ayakta yada oturarak yenilen Börekçilik faliyetinde bulunan mükellefimiz KDV Sİ %1 mi olmalıdır.Börekçilik hiçbir maddede geçmiyor.Yada %8 mi olmalıdır.Bu konudada aydınlatırsanız çok seviniriz.Tşk. 2-Yolcu taşımacılığı deniyor bakanlar kurulu kararında şehir içlerinde servisçilik okul yolcu taşımacılığı bunlarda kdv oranı ne olmalıdır.31 Temmuzdan sonra.Tşk.

Cevap : 1-Börek de börek salonunda ,lokanta pastane gibi yerlerde satılacağına göre uygulanacak kDV oranı % 1 olacağı görüşündeyiz. Bu yorum bağlayıcı bir yorum değildir.Resmi görüş için GİB den yazılı görüş talep ediniz 2-Personel taşımacılığı da ,Okul servis taşımacılığı de yolcu taşımacılığı kapsamındadır. Karar 31/07/2020 (bu tarih dahil) yürürlüğe girmiştir. 31/12/2020 tarihinde sona erecektir. 31/07/2020 tarihin den itibaren düzenlenecek faturalarda % 8 kdv hesaplanacaktır .KDV tevkifatı yapılıyor ise bu tutar üzerinden 5/10 oranında tevkifat yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.