Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.08.2020 16:43 (Üye) Soru : İYİ DÜNLER DİLİYORUM GERÇEK USULE TABİ BİLANÇO USULÜNE TABİİ KUYUMCULUK FAALİYETİ GÖSTEREN MÜKELLEF. EK FAALİYET OLARAK TİCARİ TAKSİ PLAKA SATIN ALMIŞ VE TİCARİ TAKSİ PLAKA (YOLCU TAŞIMA FAALİYETİNE ) BAŞLAMIŞTIR. ALINAN TİCARİ TAKSİ PLAKAYI AKTİFE KAYIT ETTİM. 15 YIL AMORTİSMANA TABİİ MİDİR. DEĞİL MİDİR. TEŞEKKÜRLER.

Cevap : 339, 365, 389, 399, 406, 418 ve 439 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğleri ile değişik 333 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine ekli listenin (55.) bölümünde; "Gayri Maddi İktisadi Kıymetler: İmtiyaz hakları (Franchising), patent, formül, dizayn, örnek kalıp, teknik bilgi (Know-how), format, telif hakkı ve benzeri kalemler, lisans, kullanım hakkı ve izni veya devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen diğer haklar (İşletme hakkı gibi) ve bunların benzerleri"nin faydalı ömrünün 15 yıl, normal amortisman oranının da %6,66 olarak dikkate alınması gerektiği belirtilmiştir. Bu itibarla, almış olduğunuz ticari plaka'nın, 333 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine ekli listenin (55.) bölümünde belirtilen "Gayri Maddi İktisadi Kıymetler" kapsamında değerlendirilerek, faydalı ömrünün 15 yıl ve normal amortisman oranının %6,66 olarak dikkate alınmak suretiyle amortismana tabi tutulması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.