Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.08.2020 08:59 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım, Size ithalat beyannameleri ile ilgili bir sorum olacaktı. Bilindiği üzere ithalat beyannamelerinde form ba bildirimlerinde ilk safada yer alan kdv matrahını beyan ediyoruz. Yalnız matraha dahil edilen bedeller arasında faturasız olan navlun taşıma v.s gibi gider kalemleri yer almakta. Ayrıca malın gümrükten girebilmesi için bedeli belirli bir tutarın altında ise gümrükte kayıt bedeli adı altında bir bedel ekliyorlar ve bunu da matraha dahil etmek durumunda kalıyoruz. Burada sormak istediğim faturasız olan giderler ve kayıt bedeli miktarını muhasebeleştirme sırasında alacak kısmına hangi hesabı kullanmalıyız. Yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

Cevap : Faturasız giderler b formunda nasıl beyan edilir.Faturasız belgesiz işlem yapmak vergi suçunu içerir.Fatura ve belge olmadan kayıt yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.