Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.08.2020 09:31 (Üye) Soru : Merhaba üstad 31.07.2020-31.12.2020 tarihleri arasında geçerli olan yeni kira stopaj hakkında bi sorum olacaktı işletme kooperatifi mükellefim var işletme koopratifinin kira geliri var kira geliri çin fatura düzenliyoruz (kira gelirimiz hem stopaj hem kdv tabi) ağustos ayına ait kira faturalarını keserken temmuz ayında düzenlemiş olduğumuz brüt kira rakamını mı baz alacağız ? yoksa yeni brüt kirayı hesaplayıp bulduğumuz brüt üzerinden mi faturalarımızı keseceğiz Not: kira kontratımız net kira üzerinden düzenlenmiştir. tesekkürler

Cevap : Kira sözleşmesindeki Brüt kira baz alınır. Sözleşme net kira üzerine ise netten brüte formülü ile hesaplama yapılır.KDV % 8 GV stopajı % 10 olarak hesaplama yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.