Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.08.2020 11:57 (Üye) Soru : Merhaba üstadım biliyorsunuz bu ay muhtasar beyanname 1003a ve 1003b muhtasar beyannameleri ayrı ayrı verilecek.Kendimizi teyit amacıyla danışıyoruz ihbar ve kıdem tazminatlarından doğan gelir ve damga vergileri 1003b'demi beyan edilecek.Diğer bir deyişle biz ihbar ve kıdem tazminatının ücret sayılıp sayılmayacağı konusunda ikilemde kaldık.Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Cevap : 1003B formatını ŞİRKET ADINA ŞİFRE almış olan mükellefler kullanır. Bu mükellefler sadece Ücret den kesilen vergileri ve SGK bildirgesindeki bilgiler beyan eder . Diğer vergi kesintilerini ise 1003A formatındaki beyannameyi verirler. Büro işleten meslek mensupları müşterilerinin vergi kesintileri ve sgk bildirimleri için 1003A formatını kullanırlar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.