Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.08.2020 14:11 (Üye) Soru : Merhaba, Mükellefimiz 31.07.2020 tarihine SGK'ya e-fatura düzenledi. Fatura yanlış düzenlendiğinden bu fatura iptal olacak ve yerine 31.07.2020 tarihli yeni bir fatura düzenlenecek. Fatura bugün düzenleneceğinden 7 günlük süre geçmiş olduğundan cezalı duruma düşülüyor. Faturanın not kısmına tarih ve nolu fatura iptal edilip yerine bu fatura düzenlenmiştir yazarsak fatura tutarının %10 kadar ceza kesilirmi yoksa ne kadar ceza kesilir. İyi çalışmalar.

Cevap : Merhaba; fatuların 7 gün içinde düzenlenmesi gereklidir. Dönemsellik ilkesi gereği ilgili döneme yansıtılmalıdır. Temmuz ayına ait bir işlemse Temmuz dönemina fatura düzenlenmelidir. Ancak dikkat ! aynı seriden Ağustos ayına fatura düzenlendiyse mütesellilliği bozar buna dikkat edin. bunun dışında fatura açıklamasına ilgili belgeye ait açıklamayı yazmalısınız. Ancak süresi içinde düzenlenmediğinden özel usulsüzlük cezası uygulanabilir yine de iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.