Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.08.2020 13:10 (Üye) Soru : sayın danışmanım, TİCARİ İŞİNDEN DOLAYI GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLAN BİR MÜKELLEFİM VAR.BU MÜKELLEFİM İŞYERİNDE SİGORTALI İŞÇİ ÇALIŞTIRMAKTADIR. BU İŞVERENİN 1) ÇANAKKALE İLİNDE DEVAM ETMEKTE OLAN (TİCARİ İŞİYLE İLGİSİ OLMAYAN) ÖZEL MESKEN İNŞAATI VAR VE ORADA DA 1 KİŞİ ÇALIŞMAKTADIR VE ÜCRETİNDEN VERGİ KESİNTİSİ YAPILMAMAKTADIR.. 2) İSTANBUL SARIYER İLÇESİNDEDE EVİNDE AYDA 10 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞTIRDIĞI ÜCRETİNDEN VERGİ KESİNTİSİ YAPMADIĞI BİR SİGORTALISI VAR. SORUM ŞUDUR. TİCARİ İŞİYLE İLGİLİ OLAN 1 KİŞİYİ 1003A KODLU MUHSGK DA BEYAN EDECEKTİR. DİĞER YERLERDE ÇALIŞAN SİGORTALILARI TİCARİ İŞİ İÇİN VERDİĞİ 1003A KODLU MUHSGK BEYANNAMESİNE DAHİL EDEBİLİRMİ? EĞER EDEMEZ DİYORSANIZ DİĞERLERİ İÇİN MUH SGK VEREBİLMESİ İÇİN HANGİ YOLLARI İZLEMELİDİR.TEŞEKKÜR EDERİZ.

Cevap : Diğer işlerini merkeze bağlı sgk işyeri olarak tanımlamadıysa ki öyledir O sgk dosyaları içinde kullanıcı kodu ve parola alıp bidirimde bulunması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.