Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.08.2020 12:10 (Üye) Soru : Merhaba, Muhsgk birleşmesinden dolayı bir mükellefim sgk kısmını 1003B den göndermek istiyor ancak elektronik ortamda kendileri beyanname gönderme şartlarını henüz taşımadığı için gönderme yetkisi alamamaktalar. Meslek mensubu olarak 1003B den beyanname gönderim yetkimiz bulunuyor mu? Bulunuyorsa ayrı bir şifre mi alınıyor? Şifre müşterinin vergi dairesinden mi talep edilecek? Konu ile ilgili bilgi rica edebilir miyim?

Cevap : 1003B formatını ŞİRKET ADINA ŞİFRE almış olan mükellefler kullanır. Bu mükellefler SADECE ÜCRET DEN kesilen vergileri ve SGK bildirgesindeki bilgiler beyan eder . Diğer vergi kesintilerini ise 1003A formatındaki beyannameyi veririler Büro işleten meslek mensupları müşterilerinin vergi kesintileri ve sgk bildirimleri için 1003A formatını kullanırlar. 1003B kullanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.