Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.08.2020 15:55 (Üye) Soru : Merhabalar. Üstadım Efatura mükellefiyetine geçen firmam irsaliye kullanmıyor kullanmak istemiyor. sorum şu kesmiş olduğu e faturanın açıklama bölümüne sevk tarihini bir iki gün sonrasına düzenlese olur mu. çünkü malı aynı gün ya da bir iki gün sonra sevk edemiyor bazen. bir kaç gün sonra sevki gerçekleşiyor. örneğin fatura tarihi 13.08 olupta sevk tarihine aynı faturada 16.08 diyebilir mi? ya da tarih kullanmayıp aynı faturaya sevk irsaliyesi yerine geçer deyip. malı 3- 4 gün sonra sevk etmesinde mevzuata aykırılık olur mu? saygılarımı sunarım.

Cevap : Merhaba; e-faturanın irsaliye olarak kullanılması mevzuata göre; "e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin birbirlerine düzenledikleri e-Faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde e-Faturanm kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer.” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için e-Faturanm malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir." iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.