Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.08.2020 18:24 (Üye) Soru : Merhaba, Çalışmakta olduğum şirkette ücret gizliliği bulunmaktadır. Bilecik’teki fabrikamız için 1003B şifresini Bilecik vergi dairesinden alıp bordrolama hizmeti aldığımız denetim şirketine teslim ettik. Ücretlere ait vergilerin bildirimini denetim şirketi 1003B beyannamesini vererek yapacak. Size sorum şu: Bilecik’teki fabrikamız için 1003A beyannamesini doldurabileceğim bir giderimiz bulunmamakta yani serbest meslek makbuzu, kira , gider pusulası yok. Bu durumda 1003A beyannamesini Bilecik fabrikamız için hiç vermeyecek miyiz? E beyanname programında ilgili ay için beyan edilecek bilgi bulunmamaktadır şeklinde bir bölüm de yok. 1003A beyannamesini hiç vermesek (beyan edebileceğimiz bir belge olmadığı için) şirket’e beyanname vermeme cezası gelir mi? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Cevap : Konu ile ilgili olarak yayımlanan "Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Uygulaması Vergi Usul Kanunu Sirküleri/122" de açıklık yok . Bizce 1003A formatının verilmeyeceği görüşündeyiz..Beyannamenin verilmeyeceği konusunda Vergi Dairesine bilgi verilmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.