Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.08.2020 11:42 (Üye) Soru : Merhabalar. Basit Usüle tabi olan mükellefin Sgk dosyası bulunmaktadır. Stopaj kesintisi olmadığından sadece Sgk tarafında işlem yapmaktaydık. Muh-Sgk dolayı Sgk bildirgemizi gönderebilmek için ne gibi bir işlem yapmamız gerekmektedir.? İnteraktif sisteminde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Gelir Stopaj Mükellefiyeti Açılış Dilekçesi bölümünden giriş yapmamızmı gerekmektedir? Bu bölümden açılış verirsek Stopaj ile ilgili sorunla karşılaşırmıyız? Teşekkürler.

Cevap : Çalıştırmış işçi için ücret ödemesi üzerinden vergi kesintisi yapma zorunluluğu bulunmayan apartman yönetimleri “0003 Gelir Vergisi Stopajı” mükellefiyeti açtırmak zorundadır. Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesini Gönderebilmek İçin Başvuruda Bulunmalıdırlar. 1003A’nın SGK Bildirimleri ya da İnternet vergi Dairesi üzerinden de beyanname verilebilir. Beyanname verilebilmesi için iki seçenek mevcuttur; 1. 1003A kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin SGK Bildirimleri bölümü doldurulabilir 2. İnternet Vergi Dairesi Beyanname İşlemleri seçeneğinden “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi (Vergi Kesintisi Yapmayanlar için)” doldurulabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.