Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.08.2020 12:41 (Üye) Soru : Sn Danışman, ilaç dağıtımı yapan bir firma oto alım satımı işi yapmak istiyor, ikinci el motorlu araç ticareti işi yapmak isteyenler için bir yönetmelik ve yetki belgesi şartı var. Fakat bu sadece oto galeri açmak isteyenleri mi kapsıyor. Yani KDV kanununa göre ilaç şirketi de olsak bir galeri de açmasak, oto alım satım faaliyeti yaparsak binek oto alımda KDV yi indirim konusu yapabilir miyiz. Bu konuda bir engel var mıdır. Saygılarımla..

Cevap : Vergi uygulamalarında Mükellefler alım satım yaptıkları ticari mallar veya hizmetler için ödedikleri KDV leri aldıkları belgelere göre indirim konusu yaparlar İş kolunun veya ticaret emtianın önemi yoktur.İkinci el araç ticareti veya başka ticaret fark etmez. Ancak ikinci el araç alım satım yönetmeliğini dikkate almanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.