Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.08.2020 10:04 (Üye) Soru : Merhabalar, Bir önceki cevabınıza istinaden tekrar yazıyorum. SGK bildirimleri kısmındaki Gelir Vergisi Kesintisi altıan AGİ düşülmüş gelir vergisini mi yazacağız yoksa içinde AGİ olan gelir vergisiniz mi? Yani AGİ tutarını çıkarıp mı gelir vergisini yazalım?

Cevap : Her ne kadar Asgari geçim indirimi, bordroda ayrı bir ödeme kalemi olarak gösterilse de, aslında hukuken gelir vergisinden yapılan indirimdir. Yani esasında işçilere haricen ödenen bir AGİ yokturSigortalının gelir vergisi kesintisi tutarı yazılacaktır. Bildirilen tüm sigortalıların bu alanda yer alan toplamları ile vergi bildirimi bölümünde çalışanlardan yapılan kesintilere ilişkin beyanların toplamı tutarlı olmalıdır. Örneğin: Asgari ücretle çalışan sigortalıların bu bölümde yer alan tutarlarının toplamı ile vergi bildirimi bölümünde 011 kodundan yapılan beyanın tutarlı olması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.