Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.08.2020 10:04 (Üye) Soru : Sayın Yetkili Nisan ayında Kısa Çalışma Ödeneği başvuran bir şirketin bazı çalışanları KÇÖ hak etmemişti. Ancak Ağustos ayından itibaren bu personellerin KÇÖ ni hak etmesi gerekiyor. Sonuçta ilk listemize ilave değil var olan ama o zaman hak etmeyen bu personellerin şimdi hak etmesi durumunda KÇÖ ödenmelidir değil mi? Tşkler

Cevap : 447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun ek 2'nci maddesi ile geçici 23'üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde Kovid-19 nedeniyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, yeni bir başvuru ve uygunluk tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın daha önce kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla bu kararın yayımlanma tarihi öncesinde kısa çalışma uygulaması biten iş yerleri bakımından 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, bu kararın yayımlandığı tarihte kısa çalışma uygulaması devam eden iş yerleri bakımından ise kısa çalışma bitiş tarihinden başlamak üzere bir ay uzatılmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.