Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.08.2020 13:51 (Üye) Soru : merhaba. Soracağım soru SGK Mevzuatı ve Vergi Mevzuatı ile ilgilidir. Özel sektörde çalışan Personele ödenen AİLE VE ÇOCUK YARDIMI G.V. ve SGK dan istisna mıdır. Personelin eşi çalışıyor ise aile yardımı istisnasından faydalanabilir mi ?

Cevap : İşçiye aile yardımı verilebilmesi için, işçinin eşinin çalışmıyor olması gerekiyor. Aile yardımının özel sektörde sadece SGK kısmında istisnası bulunuyor. İstisna tutarı asgari ücretin %10’unu kapsıyor. İşçiye çocuk yardımı verilmesi durumunda hem SGK hem de gelir vergisinde istisna uygulanıyor. İstisna tutarları 2 çocuk ile sınırlandırılmış durumda. Ebeveynlerin ikisinin de çocuk yardımı alması halinde istisnadan sadece biri faydalanabiliyor. SGK kısmında çocuk yardımı istisnası asgari ücretin %2’si oranında. Gelir vergisindeki istisna ise çocuğun yaşına göre GİB tarafından Ocak ve Temmuz aylarında açıklanıyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.