Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.08.2020 09:57 (Üye) Soru : Merhaba üstadım. 1990 yılında kurulan ltd. şirketi bugüne kadar pay defteri yaptırmamış. Firma şuan ticaret bakanlığı incelemesinde pay defterini ilk defa yaptıracağım. Bunun her hangi bir cezası var mı? Pay defteri yapılmış fakat kaybedilmiş olması durumunda asliye hukuk tan zayi belgesi alıp noterden kayıp üzerine pay defteri yapılmasında cezası var mı? Teşekkür ederim.

Cevap : Bilindiği kadarı ile zorunlu defterlerin tasdik edilmemeleri cezai müeyyidesi bulunmaktadır, ayrıca yeni defterin tasdiki için öncelikle taahhütte bulunmanız halinde tasdiki yapması için noteriniz ile görüşmelisiniz, TTK da zayi halinde defterin zayi tespitini mahkemeye işaret etmiş ise de uygulamada karşılaşılan sorunlardan dolayı çözüm olarak yönetimin vereceği beyan ile noterler tasdikleri yaptıklarına ilişkin duyumlarımız bulunmaktadır. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.