Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.08.2020 11:36 (Üye) Soru : Merhaba, çalışmış olduğum firma 13/K kapsamında KDV istinası aldı. Bununla ilgili almış olduğum mal ve hizmetin bildirimini nasıl beyan etmem gerekiyor. yoksa sadece satıcının beyanı yeterli mi? iyi çalışmalar

Cevap : KDVK 13/K MADDESİ Ağağıdaki gibidir. k) Genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere bağışlanmak üzere yapılan okul, sağlık tesisi ve yüz yatak (kalkınmada öncelikli yörelerde elli yatak) kapasitesinden az olmamak üzere öğrenci yurdu ile çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzur evi, bakım ve rehabilitasyon merkezi, mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi ibadethaneler, Diyanet İşleri Başkanlığı denetimine tabi yaygın din eğitimi verilen tesisler, Gençlik ve Spor Bakanlığına ait gençlik merkezleri ile gençlik ve izcilik kamplarının inşası dolayısıyla bağışta bulunacaklara yapılan teslim ve hizmetler, Madde metnine göre yapılacak bağış ve yardımlar KDV den istisna edilmektedir. İstisna KDV beyannamesinde kullanılır.Satıcılar için bir işlem yapılmaz.Satıcı size kdv li fatura düzenleyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.